mai 26, 2024

Venekeelse Radio Svoboda andmetel sajatab Vene presidendi Vladimir Putini hingekarjane metropoliit Tihhon Venemaa eliiti ja muid mõistmatuid inimesi, kes ei saa aru, et ainuke Venemaale sobiv valitsemisvorm ongi monarhia. Metropoliit Tihhon (kodanikunimega Georgi Ševkunov), keda on meedias nimetatud Venemaa presidendi hingekarjaseks, kaebas, et Vene president pole surematu ja kuulutas, et Putin on omandanud oma eluajal “surematu” autoriteedi ning seetõttu polevat kerge leida talle väärilist järglast. Samuti on vene vaimulike seas levimas pärimus kahest ettekuulutusest: ettekuulutused vene monarhia taastamisest ja praegu kestvast dünastiate vahelisest raskest üleminekuperioodist. Selle pärimuse ettekuulutused Putinile kui tsaarile hoopiski ei osuta. Õigeusu teoloogid oletavad siiski, et kunagi räägib vene ajalugu Vladimir Putinist: „Ta ei olnud tsaar, kuid oli saadetud Jumala poolt, et õgvendada teed tulevasele tsaarile.“

Seetõttu on Kremli võimukoridorides ja Vene õigeusu kiriku ringkondades hakatud kaaluma Romanovite tagasitulekut tsaari troonile. Viimastel aastatel on paljud Romanovite pereliikmed naasnud Venemaale ja seda isegi surnult, sest Kreml peab enda jaoks viimase tsaaripere liikmete tagasitoomist kasvõi kirstus oma tähtsaks poliitiliseks missiooniks ning ajalooliste sidemete taastamiseks.

2021. aasta oktoobris toimus esimene keiserlik laulatus Venemaal viimase 100 aasta jooksul. Suurvürst Georgi Mihhailovitš Romanov abiellus Peterburis Iisaku katedraalis itaallanna Rebecca Virginia Bettariniga. Sellest laulatusest võtsid osa ka Hispaania kuninganna Sofia, Liechtensteini vürst ja vürstinna ning endine Bulgaaria kuningas ja kuninganna. Samuti tervitasid noorpaari Iisaku katedraali ees Vene relvajõudude auvalve mõõkadega. Suurvürst Georgi Romanov on end vene troonipärijaks kuulutanud suurvürstinna Maria Romanova poeg. Hispaanias sündinud Georgi Romanov on elanud suurema osa elust Prantsusmaal ja nüüd elab ta juba kolmandat aastat Mosvas.

Venemaa naasmine mingil kujul monarhia juurde võib tunduda täna sealsete monarhistide kauge unistus või muinasjutuline ideaal. Samas ei tasu unustada, et Kremli võimuringkonnad oskavad teha plaane ette väga pikaajaliselt ja olla uute doktriinide kujundamisel järjekindlad ning kannatlikud.

Jaga

Pin It on Pinterest

Konservatiiv