märts 29, 2024

Akadeemilises kirjanduses on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (edaspidi EKRE) liigitatud paremäärmuslikuks erakonnaks, mille ideoloogia põhielemendid on populism, LGBT õiguste vastasus ning euroskeptitsism. Samasuguse hinnangu annab EKRE maailmavaatele võrguentsüklopeedia Vikipeedia.

Oma seisukohtade mõtestamiseks kasutab EKRE sageli vandenõuteooriaid ja läheb kaasa iga anti-establishment suunaga nagu praegu ollakse varmad ära kasutama vaktsiinivastasust. Selle erakonna DNA olemus on tegelikult olla igavene protestipartei ning sellest on tingitud ka nende reaktiivsed meeleolud. Olgu mainitud, et konservatiivsusele ei ole omane revolutsiooniliselt reaktiivne poliitika, sest selle maailmavaate kujundamisele panid aluse Prantsuse revolutsiooni meeleolude vastasus ja selle tulemusena kogetud kaos, mis ehmatas prantslased tagasi monarhia rüppe. Konservatism taotleb ühiskondlikku stabiilsust ja väldib kergekäelisi vägivaldsetele meeleoludel põhinevaid poliitilisi arenguid. Neid vastuolusid tegeliku konservatiivsusega on Helmete erakonnal veelgi ning seetõttu võib julgelt väita, et ennast lihtsalt looritatakse konservatiivsuse sildiga.

Politoloog Saarts on ERRis avaldanud arvamust, et võimule saades proovib EKRE kehtestada midagi pooldemokraatia taolist, kus võimude lahususel ja universaalsetel kodanikuõigustel ei ole enam kohta või siis rakendatakse neid valikuliselt. Tõnis Saarts siiski ei usu, et Eestis võiks toimuda samasugused arengud nagu Poolas ja Ungaris, kuna erinevalt neist riikidest pole Eestis ühel erakonnal absoluutset enamust oma poliitika läbisurumiseks ning põhivoolu erakonnad ei lähe EKRE agendaga kaasa kartuses, et lääneliitlased hülgavad Eesti ja nii kaldutakse Moskva mõjusfääri.

Populistlik protestipartei, mis on kummaline segu Arnold Rüütli Rahvaliidust ja Helmete poliitperekonnast kõlab juba ettevaatlikuks tegevalt. Rääkimata EKRE eri aegadel välja antud poliitilistest sõnumitest, mis tihtipeale on ajas muutuvad ja koguni vastandlikud. Samuti ajas üha kasvav revolutsiooniliste meeleolude kultiveerimine, mis kindlasti ei aita kaasa ühiskondliku stabiilsuse kujunemisele vaid pigem just võib saada saatuslikuks ühele väikeriigi tulevikule. Samuti teeb rahvuslikult mõtlevaid inimesi murelikuks EKRE flirt teiste riikide poliitikutega, kes on Moskvast raha saanud ja seda mitmel korral ning see kõik on ka meedias kinnitust saanud. Ilmselt võib oletada, et EKRE ei ole Moskva rahastajate jaoks prioriteet. Aga samas teisalt oleks üllatav, kui EKRE pole sealt raha saanud.

Seega EKRE ei ole konservatiivne erakond ega esinda ka rahvuslikke huve. Pigem on tegemist erakonnaga, mis aitab ühel perekonnal ja mobiilivargustega tegelenud isikul hoida end mõnusalt maksumaksja rahaga soojas. Läbi aegade on osavad tembutajad osanud mängida rahva madalatel emotsioonidel ning pakkuda neile “kergeid lahendusi”, mis päriselus ei tööta. Kahjuks näitab elu Prantsuse revolutsiooni näitel, et need “kerged lahendused” on ka tegelikult üsna vastuolulised ja lõpuks ollakse üksteise kallal süüdlasi otsimas.

Jaga

Pin It on Pinterest

Konservatiiv